Η Νόριτς πήρε την άνοδο και τις... 120 εκατ. λίρες

27 Μαΐ 2015

Την επιστροφή της στην Premier League πανηγυρίζει η Νόριτς, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Μίντλεσμπρο στον τελικό των πλέι οφ της Championship που έγινε στο Γουέμπλεϊ. Το «εισιτήριο» της ανόδου θα αποφέρει στα «καναρίνια» το ποσό-μαμούθ των 120 εκατομμυρίων λιρών, καθιστώντας το ματς ως το πιο «χρυσοφόρο» στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Ο Κάμερον Τζερόμ έβαλε μπροστά τη Νόριτς στο σκορ στο 12ο λεπτό και τρία λεπτά μετά ο Νέιθαν Ρέντμοντ «σφράγισε» τη νίκη και την άμεση επιστροφή της ομάδας στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία, μετά από μία σεζόν στην Championship.
   Η Νόριτς, η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος πίσω από τις Μπόρνμουθ και Γουότφορντ, ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Ίπσουϊτς στον ημιτελικό των πλέι οφ και στον τελικό, ο οποίος διεξήχθη στο «ναό του ποδοσφαίρου», κατέβαλε σχετικά εύκολα και την αντίσταση της «Μπορο», κάτω από τα δοκάρια της οποίας βρέθηκε ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος.
(Πηγή: Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ)